ליטוש פרקט

מה זה ליטוש פרקט

כיום, יש מבחר גדול של כל מיני חומרי גימור, וזה חל בפרט על ריצוף. אבל, למרות המבחר הענק, יש כמה חומרים שבמשך שנים רבות לא איבדו את הרלוונטיות שלהם, להיפך, הם הופכים פופולריים יותר ויותר. כיסוי הרצפה בפרקט הוא חומר כזה.

פרקט תמיד היה סימן של איכות מעולה, יוקרה ועמידות. אחרי הכל, עץ טבעי הוא אחד החומרים הטבעיים הטובים ביותר המקרין חמימות ונוחות. אולם, לאחר זמן מה, פרקט עלול לאבד את האטרקטיביות שלו ואת המראה המקורי שלו. על מנת להסדיר זאת ולהעניק לו את הצורה המתאימה, יש צורך לשייף את הפרקט.

כדי למנוע הידרדרות במצב הרצפה, יש צורך לשייף את לוחות הפרקט. ליטוש הפרקט הינו תהליך מספיק יעיל ופשוט שמאריך באופן משמעותי את חיי רצפת העץ. לכן, זהו הליך נדרש לשימור רצפת הפרקט. ליטוש כרוך בהסרת השכבה הדקה העליונה של פרקט באמצעות מכשיר מיוחד. בעזרת מכונת תפירה, שעליה מותקנים סכינים חדות מושחזות, כל ציפוי הלכה העליונה תוסר, כמו גם השכבה העליונה של העץ. תהליך זה מאפשר להביא את הפרקט כמעט לרמה האידאלית של חלקות וצפיפות גבוהה. ישנן כמה המלצות להליך זה, שעליך לדעת.

 1. כאשר הפרקט מאוד ישן, ובלתי אחיד, הכי טוב לבצע את העבודה עם מכונת תוף. המכונה יכולה להסיר בעדינות את ציפוי הלכה ואת השכבה הדקה העליונה, ולא להסיר מה שלא נחוץ.
 2. במקרים אלה שבהם הביטומן יוצא בין חרכי לוחות העץ, הבד השוחק מתלכלך במהירות, כך שצריך להחליפו לעיתים קרובות יותר.
 3. צריך גם לקחת בחשבון כי לסוגי עץ שונים יש מוזרויות משלהם תוך כדי הליטוש. במיוחד לגבי גזעי עצים אקזוטיים.
 4. האויב העיקרי של ריצוף הפרקט הוא לחות. אם רצפת הפרקט רטובה, לא מומלץ לבצע ליטוש משום שהרצפה עלולה להתעוות. רצפת הפרקט צריכה להיות יבשה לחלוטין.
 5. הרצפה חייבת גם להיות חמה ויבשה בחדר שבו מבצעים את פעולת הליטוש.

כיצד מתבצעת פעולת הליטוש?

בתחילת העבודה יש צורך להסיר את כל האבק מרצפת הפרקט ולהסיר את לוחות העץ. צריך גם לבדוק עם יש ברצפה נוכחות של מסמרים בולטים או ברגים, שעליך להסירם.

 1. השלב הראשון הוא מה שנקרא "המחזור המחוספס", שבמהלכו מסירים הבליטות הגדולות והציפוי הישן. בשלב זה של העבודה, יש להשתמש לרוב במכונות תופים או במכונות לליטוש פני השטח. הלחץ שמופעל על תוף המכונה מווסת על-ידי בורג. ראשית, השורה הראשונה עוברת באלכסון, ובדרך זו משייפים את הרצפה כולה. כיוון הליטוש תלוי במספר גורמים: כיוון סיבי העץ, אור, וכו'.
 2. השלב השני כולל את העבודה הכרוכה כדי לחסל את כל הבליטות. יש למלא במרק את כל סוגי המפרקים, המחברים ואי הסדרים של העץ.
 3. השלב השלישי: ליטוש שני של רצפת הפרקט. בשלב זה, עליך להשתמש בנייר זכוכית מיוחד, ואם הרצפה ניזוקה קשות, יש צורך להשתמש בנייר זכוכית חזק יותר. העבודה מתבצעת לאורך הלוחות. הודות לעבודה זו, רצפת הפרקט הופכת חלקה לחלוטין, הליקויים הקטנים ביותר מסולקים על-ידי החלת המרק. זהו הרגע החשוב ביותר בליטוש רצפת הפרקט. התוצאה הסופית תלויה במידה רבה באיכות העבודה שבוצעה.
 4. השלב האחרון הוא ציפוי רצפת הפרקט עם ציפוי לכה. מומחים רבים ממליצים לכסות את הפרקט לפחות בשלוש שכבות לכה כדי ליצור ציפוי עמיד. בנוסף, ניתן להעניק לרצפה גוון מיוחד על-ידי צביעה קלה. זוהי שיטה המאפשרת לך להשתמש בציפוי לכה כדי ליצור צללים, וזה המגע הסופי כביכול בשחזור רצפת הפרקט.

למה יש הצורך לשייף את הפרקט?

שחזור הפרקט נחוץ במקרים הבאים.

חיי שירות ארוכים למדי של החומר מובילים לבלאי. על פני שטח הפרקט ישנם סדקים ושריטות קטנות, ציפוי הלכה הקיים הוא עמום והציפוי עצמו איבד את מראהו המקורי. במקרה זה, נדרשת פעולת ליטוש משמעותית, מאחר ואין בעיות רציניות.

עם חלוף הזמן, עלולות להופיע שריטות גדולות על רצפת הפרקט, הנגרמות בגלל עקבים גבוהים, ציפורניים של בעלי חיים, או כיסוי לוחות העץ עלול להיפגע על-ידי רגלי הרהיטים, ועוד. יש להקדיש תשומת לב יתרה למעגלים. התרופפות של לוחות, חריקות הרצפה – כל אלה הם הסימנים המעידים כי עליך לבצע פעולת ליטוש.

בנוסף, לא ניתן להימנע מליטוש הפרקט הקיים בעת הנחת רצפה חדשה. בכך ניתן להעניק חלקות חלקית ולקבל שטח חלק לחלוטין.

ציוד ליטוש

כדי לבצע עבודה נאותה ואיכותית ברמה גבוהה, עליך להצטייד בציוד מיוחד כדי לשייף את הפרקט. מדובר בציוד יקר למדי, ואם תרצה/י לעשות את זה בעצמך, עדיף לשכור את הציוד. זוהי למעשה דרך חסכונית כדי לבצע את העבודה הזאת.

 1. קודם כל, עליך להצטייד במכונת הקלדה מסוג תוף, אשר נחוצה בשלב הראשון. הודות לסכינים המותקנים במכונה ניתן להסיר את השכבה העליונה הפגומה של רצפת העץ.
 2. שנית, לא ניתן לבצע את העבודה בלי מכונה לטחינת פני שטח לוחות העץ כדי לשייף את הרצפה. המכונה נועדה לפילוס פני השטח אחרי שהרצפה עברה תהליך עיבוד על-ידי מכונה מסוג תוף.
 3. לאחרונה פותח ציוד חדש לליטוש פרקט בפינות. אם קשה למצוא ציוד כזה, ניתן לבצע ליטוש ידני או ליטוש בולגרי עם פיה מיוחדת.
 4. יהיה גם צורך להשתמש בנייר זכוכית בגלילים. יהיה צורך להשתמש במספר סוגי נייר זכוכית כדי לבצע עיבוד מחוספס ולצורך השחזה.
 5. כמו כן יהיה עליך להצטייד בציוד נוסף: שואב תעשייתי חזק, מספריים לחיתוך נייר זכוכית וכלים נוספים.

עלות ההליך הזה

עלות ליטוש פרקט תלוייה במספר גורמים.

הגורם העיקרי הוא שטח החדר. כמובן, הרבה יותר קל לעבוד בחדרים קטנים מאשר באולמות גדולים.
אחד הגורמים החשובים הוא מצב הציפוי. ככל שהנזק לרצפה גדול יותר, כך יש להשקיע עבודה רבה יותר. העלות, כמובן, תלוייה במידת עבודת השחזור.

עליך להקדיש גם תשומת לב לסוג העץ שממנו נוצרים לוחות הפרקט. ישנם כמה סוגי עץ הדורשים טיפול מיוחד וזהיר. עבודה כזאת לוקחת הרבה זמן, וכתוצאה מכך עלותה יקרה יותר.

קשה מאוד לציין את עלות העבודה לעיל, וכל מקרה אינדיבידואלי הוא לגופו של עניין, כי זה תלוי בגורמים רבים.

כיצד לבצע ליטוש פרקט בעבודת יד?

אם זה רצונך, תוכל/י לשייף את פרקט בעצמך. התהליך הוא די מייגע ודורש הרבה זמן, וגם כמה מיומנויות.

על מנת לבצע עבודה זו, עליך להצטייד במספר סוגי מכונות ליטוש וכן בציוד וכלים נוספים.

עליך לדעת גם את רצף העבודות:

 1. עליך ללמוד ולבדוק את פני הרצפה כולה בתשומת לב; יש להסיר את האבק והאשפה, ואז צריך לשטוף את הרצפה.
 2. לפני תחילת העבודה, עליך לפתוח לגמרי את החלונות ולסגור כל הדלתות. מתחילים בשלב הראשון – ליטוש מחוספס, וכן להימנע מלהגיע למקומות קשים. במידת הצורך, יש להתאים את התוף.
 3. יש לחתום בזהירות כל המהמורות והתפרים, כי הם צריכים להתייבש לגמרי.
 4. לאחר מכן יש לבצע את ההשחזה. יש להסיר את כל הפגמים ולפלס את השטח בקפידה, ויש לבצע הליך זה על-ידי הפעלת לחץ קל על התוף.
 5. בעזרת "נעל" – נול מיוחד – ניתן להגיע למקומות קשים. אם לא ניתן להשיג ציוד זה, יש להשתמש במשחזת ופיית השחזה.
 6. לאחר ביצוע העבודה לעיל על הרצפה, יש להסיר את כל הפסולת, ולשאוב את האבק בשואב אבק תעשייתי, ואז לשטוף את הרצפה. לאחר מכן, באפשרותך למרוח את ציפוי הלכהי.
 7. יש להחיל את ציפוי הלכה בכמה שכבות, כפי שהוזכר כבר לעיל.
 8. יש לזכור כי הצלחה בליטוש הפרקט תלויה ברובה בחידוד הכלי שמשתמשים בו ורוחב הלהב הנבחר בהתאם לגודל רצפת הפרקט.

ליטוש פרקט הוא הדרך היחידה לשיחזור האטרקטיביות שלו כדי להחזיר לרצפה את המראה המצוין של הפרקט. אם העבודות האלה מבוצעות בצורה נכונה, רצפת הפרקט תחזיק מעמד במשך עשורים רבים.